09.05.2024

Αθηναϊκά Νέα

Νέα από την Ελλάδα

Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Η Γαλλία στον τελικό, το Μαρόκο θα παλέψει για την τρίτη θέση (βίντεο)

Χθες στο Κατάρ διεξήχθη ο αγώνας του δεύτερου ημιτελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθορίζοντας τον συμμετέχοντα στον καθοριστικό αγώνα. Η Γαλλία κέρδισε με σκορ 2:0, το Μαρόκο δεν έχει παρά να ελπίζει στην τρίτη θέση.

Η Γαλλία συμμετείχε στον αγώνα ως η σημερινή παγκόσμια πρωταθλήτρια μετά τη νίκη το 2018. Το Μαρόκο είναι η πρώτη αφρικανική ομάδα που έφτασε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Παρά την έλλειψη γκολ που σημειώθηκαν εναντίον της, οι ειδικοί δεν τους έδωσαν πολλές ευκαιρίες να κερδίσουν.

Ήδη στο τέταρτο λεπτό μετά το σφύριγμα της έναρξης, ως αποτέλεσμα μιας επιτυχημένης επίθεσης και αρκετών βολών στην περιοχή του πέναλτι, ο Theo Hernandez πετυχαίνει ένα γκολ. Ο Κιλιάν Μπαπέ έχει γίνει ο ηγέτης των επιθέσεων των βασιλέων του κόσμου. Χτύπησε την εστία της μαροκινής ομάδας και η μπάλα αναπήδησε στο μακρινό δοκάρι, όπου ο Theo Hernandez κατάφερε όχι μόνο να τον φτάσει σε ακροβατικό άλμα, αλλά και να τη στείλει στα δίχτυα – 1:0.

Η μαροκινή ομάδα φαινόταν άναυδη και μετά από 10 λεπτά παραλίγο να χάσει άλλο ένα γκολ – η μπάλα από το σουτ του Ολιβιέ Ζιρού χτύπησε στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο αρχηγός του Μαρόκου Ρομέν Σαΐς ζήτησε αντικατάσταση λόγω τραυματισμού του. Το πρώτο ημίχρονο έληξε λαμπρά: ο Μαροκινός επιθετικός El-Yamik, σε πτώση πάνω του, χτύπησε στην κάτω γωνία – ο τερματοφύλακας έσωσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Αφρικανοί βγήκαν καλύτερα προετοιμασμένοι – ήλεγχαν καλά την μπάλα, πασάρουν περισσότερο, αλλά αυτό δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα. Εξουθενωμένοι από τους τραυματισμούς των κορυφαίων εκτελεστών της λαμπρής άμυνας, οι Μαροκινοί προσπάθησαν να ανακτήσουν, κάτι που δεν είχαν κάνει ακόμη σε αυτό το Mundial, γιατί το χαμένο γκολ ήταν το πρώτο. Όμως δέκα λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας, ο Κόλο Μουάνι, που μπήκε ως αλλαγή, σημείωσε το τελικό σκορ της συνάντησης με το πρώτο άγγιγμα στην μπάλα. Ο Μπάπε χτύπησε την εστία της αφρικανικής ομάδας, η μπάλα ξέφυγε από έναν από τους Μαροκινούς και πέταξε ξανά στο μακρινό δοκάρι, όπου ο νεαρός επιθετικός δεν έπρεπε παρά να αστοχήσει – 2:0. Η άμυνα του Μαρόκου, που κράτησε άψογα αυτό το Mundial, έκανε πάλι ένα λάθος: ο Mbappe τράβηξε τρεις αμυντικούς προς το μέρος του και έδωσε μια όμορφη πάσα, επιτρέποντας στον Colo Muani να σκοράρει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Γάλλος πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν στήριξε την ομάδα του στο βάθρο. Η Γαλλία, χάρη στη νίκη, θα παίξει στον τελικό με την Αργεντινή, ενώ το Μαρόκο θα παλέψει για την τρίτη θέση με την κυρίαρχη παγκόσμια αντιπρωταθλήτρια Κροατία. Για τη γαλλική ομάδα, αυτή η έξοδος στον τελικό του Μουντιάλ ήταν η τέταρτη στην ιστορία. Μετά από θριάμβους το 1998 και το 2018, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν είχε μια σπάνια ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο, κάτι που ήταν δυνατό μόνο στις πρώτες μέρες του τουρνουά.

Ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 θα διεξαχθεί στις 18 Δεκεμβρίου. Το Μαρόκο το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου θα συναντηθεί με την Κροατία στον αγώνα για την τρίτη θέση.