Αθηναϊκά Νέα

Νέα από την Ελλάδα

Η Ουκρανία στους 1/4 τελικούς του Euro 2020

Η ουκρανική εθνική ομάδα, έχοντας νικήσει τη Σουηδία, έφτασε στους προημιτελικούς του Euro 2020. Οι ειδικοί πιστεύουν ότι η τρέχουσα απόδοση της ουκρανικής ομάδας μπορεί δικαίως να ονομαστεί η καλύτερη στην ιστορία της συμμετοχής της στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Το σκορ στον αγώνα με τη Σουηδία στη Γλασκόβη της Σκωτίας άνοιξε στο 27ο λεπτό από τον αμυντικό Oleksandr Zinchenko. Ωστόσο, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Σουηδός μέσος Emil Forsberg ισοφάρισε το σκορ. Η κλήρωση διήρκεσε μέχρι το τέλος της κανονικής ώρας και σχεδόν μέχρι το τέλος του πρόσθετου χρόνου. Οι θαυμαστές είχαν ήδη προβλέψει την απόλαυση ενός πέναλτι, αλλά στο 121ο λεπτό, ο ουκρανός επιθετικός Άρτεμ Ντόμπικ σημείωσε το αποφασιστικό γκολ εναντίον των αντιπάλων.

Αφού φτάσει στους προημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδας, οι Ουκρανοί θα συναντηθούν με την εθνική ομάδα της Αγγλίας. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στις 3 Ιουλίου στη Ρώμη. Και πριν από αυτό, επίσης, για πρώτη φορά, η ουκρανική εθνική ομάδα έφτασε στα πλέι οφ του πρωταθλήματος από την τρίτη θέση, καθορίζοντας τους αντιπάλους με τη βοήθεια της καλύτερης διαφοράς γκολ.

Χθες η εθνική ομάδα της Αγγλίας συναντήθηκε με τη γερμανική ομάδα, ως αποτέλεσμα της οποίας η τελευταία εγκατέλειψε το τουρνουά – οι Βρετανοί κέρδισαν με σκορ 2: 0. Μετά το πρώτο ημίχρονο, οι ομάδες πήγαν για ένα διάλειμμα με σκορ 0: 0, αλλά στο 75ο λεπτό ο Άγγλος Raheem Sterling σημείωσε το πρώτο γκολ στο γκολ του αντιπάλου και στο 86ο λεπτό ο επιθετικός Χάρι Κέιν ενοποίησε την επιτυχία της ομάδας.