19.09.2024

Αθηναϊκά Νέα

Νέα από την Ελλάδα

15 αθλητές από τη Ρωσική Ομοσπονδία ολοκλήρωσαν τις εμφανίσεις τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού με ένα ασημένιο μετάλλιο

Όλοι οι Ρώσοι αθλητές που παραδέχτηκαν να συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού ολοκλήρωσαν τις εμφανίσεις τους την Παρασκευή 9 Αυγούστου.

Το μοναδικό ασημένιο μετάλλιο κατακτήθηκε τενίστες Η Mirra Andreeva και η Diana Schneider στο διπλό γυναικών. Στον τελικό οι Ρώσοι έχασαν από το ζευγάρι των Ιταλών Sarah Erani και Jasmine Paolini. Παρά την αξιοπρεπή νίκη στο πρώτο σετ (6:2), οι Αντρέεβα και Σνάιντερ έχασαν συντριπτικά το επόμενο (1:6) και έχασαν στον τελικό (7:10). Αξίζει να σημειωθεί ότι Η 17χρονη Andreeva έγινε η νεότερη Ολυμπιονίκης του τένις από το 1992.

Πιθανότητες για χρυσό μετάλλιο πηδώντας σε ένα τραμπολίνο στο Άντζελα Μπλάντσεβα ήταν ψηλά – πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες πήρε το χρυσό στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην Αρόσα της Ελβετίας. Αλλά στο Παρίσι, η Bladtseva πήρε μόνο την πέμπτη θέση.

Zakhar Petrov και Alexey Korovashkov σε αγώνες κανό έφτασε στον τελικό. Ωστόσο, στην καθοριστική κολύμβηση δύο ατόμων σε απόσταση 500 μ. τερμάτισαν μόλις τέταρτοι. Μιλώντας στον τελικό του απλού, ο Petrov διατήρησε τη 2η θέση για κάποιο διάστημα κατά τη διάρκεια της κολύμβησης των 1000 μέτρων, αλλά πέρασε τη γραμμή τερματισμού στην τέταρτη θέση.

Evgeniy Somov ήταν ο μόνος Ρώσος που συμμετείχε στον διαγωνισμό κολύμπιαλλά δεν έφτασε στον τελικό.

Σε αγώνες ποδηλάτων Τρεις Ρώσοι αθλητές έπαιξαν:

• στον αγώνα χρονομέτρησης γυναικών Tamara Dronova κατέλαβε την 21η θέση,
  • στα ανδρικά Γκλεμπ Συρίτσα ήταν ακόμη λιγότερο τυχερός και κατέλαβε την 31η θέση,
  • στον αγώνα των ομίλων γυναικών, η Dronova τερμάτισε 47η και η Alena Ivanchenko – 72η,
  • στον αγώνα των ανδρών η Συριίτσα δεν έφτασε στον τερματισμό.

Να σας το υπενθυμίσουμε Επισήμως, οι Ρώσοι αθλητές αγωνίστηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 ως «μεμονωμένοι ουδέτεροι αθλητές». Οποιαδήποτε σύμβολα της Ρωσικής Ομοσπονδίας στους αγώνες απαγορεύονταν. Οι Ολυμπιακές ομάδες της Ρωσίας και της Λευκορωσίας δεν επετράπη να συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού λόγω του πολέμου της Ρωσίας εναντίον της Ουκρανίας.

Η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή έχει διαθέσει 54 ποσοστώσεις σε αθλητές από τη Ρωσική Ομοσπονδία για συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες με ουδέτερο καθεστώς. Σε αθλήματα όπως η ποδηλασία, η πάλη, το τζούντο και το τένις πολλοί Ρώσοι αθλητές απέρριψαν τις προσκλήσεις της ΔΟΕ.

Τελετή το κλείσιμο των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι θα πραγματοποιηθεί από τις 21:00 έως τις 23:15 τοπική ώρα στις 11 Αυγούστου, ημέρα Κυριακή.