04.05.2024

Αθηναϊκά Νέα

Νέα από την Ελλάδα

Απίστευτος τελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: Η Αργεντινή στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια

Την Κυριακή, 18 Δεκεμβρίου, ο τελικός αγώνας του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Κατάρ, μόνο η διαδικασία των πέναλτι βοήθησε στον προσδιορισμό της καλύτερης ομάδας και του παγκόσμιου πρωταθλητή.

Οι ισχυρότερες ομάδες της διοργάνωσης αναμετρήθηκαν στο γήπεδο της Κατάρ Λουσέιλ στον καθοριστικό αγώνα. Να σημειωθεί ότι αυτό το Μουντιάλ δεν ήταν δύσκολο για τη Γαλλία, αν και υπήρξε μία ήττα στον όμιλο.

Η Αργεντινή, από την άλλη, έχοντας συνέλθει από μια συγκλονιστική ήττα στο πρώτο ματς με τη Σαουδική Αραβία, κέρδιζε στροφές – πρώτα στο πιο δύσκολο ματς νικώντας την Ολλανδία και μετά νικώντας τους αντιπρωταθλητές του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 Κροατία.

Σύμφωνα με τους ειδικούς, και οι δύο ομάδες είχαν τις ίδιες πιθανότητες να κερδίσουν τον καθοριστικό αγώνα. Από τα πρώτα λεπτά, όμως, η Γαλλία δέχτηκε τέτοια πίεση από τους Αργεντινούς που δεν μπόρεσαν καν να μπουν στο παιχνίδι. Μετά από 20 λεπτά, ο Άνχελ Ντι Μαρία έτρεξε στη γαλλική περιοχή πέναλτι, έπεσε κοντά στον Ουσμάν Ντεμπελέ και – ένα πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε με επιτυχία ο Λεονέλ Μέσι – 0:1.

Μετά από 13 λεπτά, σε μια λαμπρή αντεπίθεση, οι Αργεντινοί πέρασαν όλο το γήπεδο με σερί πάσες, έδωσαν τη μπάλα στον Ντι Μαρία και αυτός διπλασίασε το σκορ. Ο Γάλλος τεχνικός έκανε διπλή αλλαγή στο πρώτο ημίχρονο, προσπαθώντας να αλλάξει ριζικά το στυλ του παιχνιδιού.

Μετά την ανάπαυλα όλοι περίμεναν ενεργό παιχνίδι από τους Ευρωπαίους, αλλά για 70 λεπτά του αγώνα η Γαλλία δεν έκανε ούτε ένα χτύπημα ούτε προς την αντίπαλη εστία. Αλλά στη συνέχεια το παιχνίδι άλλαξε ριζικά – ο επιθετικός της εθνικής ομάδας Kylian Mbappe μετέτρεψε ένα πέναλτι. Κυριολεκτικά ένα λεπτό μετά πετυχαίνει το δεύτερο γκολ με ένα όμορφο σουτ με ένα άγγιγμα. Ήταν το πιο γρήγορο διπλό του Mbappe σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου – 97 δευτερόλεπτα.

Τελικά, η Γαλλία επέστρεψε στο παιχνίδι, άρχισε να επιτίθεται και να παίζει το δικό της ποδόσφαιρο, αλλά οι Αργεντινοί κράτησαν το σκορ και άλλαξαν το παιχνίδι στην παράταση. Στα επιπλέον ημίχρονα, η Αργεντινή είχε μερικές πραγματικά επικίνδυνες στιγμές, και σε ένα από αυτά ο Μέσι έβαλε την ομάδα μπροστά – 3:2. Μετά από 10 λεπτά, οι Αργεντινοί παραβίασαν ξανά στην περιοχή του πέναλτι τους. Ο Μπαπέ μετέτρεψε ένα γκολ 11 μέτρων και πέτυχε χατ-τρικ με δικά του έξοδα 3:3.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της διαδικασίας των πέναλτι, η Αργεντινή κέρδισε με 3:3 (4-2) – το ένα γαλλικό σουτ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα, το άλλο ήταν έξω από την πόρτα. ο πρώτος πατέρας και γιος στην ιστορία που κέρδισαν το πρωτάθλημα ειρήνης. Ο Thuram Sr. έγινε πρωταθλητής το 1998.

Η Αργεντινή έγινε πρωταθλήτρια για τρίτη φορά – είχε προηγουμένως κερδίσει αυτόν τον τίτλο το 1978 και το 1986.

Στο Παρίσι, μετά την ήττα της γαλλικής ομάδας στον τελικό του Μουντιάλ, ξέσπασαν ταραχές. Ένα από τα μέρη όπου λαμβάνουν χώρα οι πιο μαζικές συγκρούσεις μεταξύ θυμωμένων οπαδών και της αστυνομίας ήταν τα Ηλύσια Πεδία, στο έδαφος των οποίων υπήρχε ζωντανή μετάδοση από το Κατάρ.

Οι Γάλλοι οπαδοί που παρακολούθησαν τον αγώνα, όπου η ομάδα τους έχασε στα πέναλτι, αποφάσισαν να βγάλουν την αγανάκτησή τους κυριολεκτικά για ό,τι τραβήξει το μάτι τους. Η αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων και ελαστικών ρόπαλων. Υπάρχουν αναφορές για θύματα και συλλήψεις κατά τη διάρκεια των ταραχών.