21.05.2024

Αθηναϊκά Νέα

Νέα από την Ελλάδα

39ος Μαραθώνιος Αθήνας, αυθεντικό (φωτογραφία-βίντεο)

Την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε ο 39ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας. Η διαδρομή του αγώνα ξεκίνησε από το μνημείο της Μάχης του Μαραθώνα μέχρι το στάδιο του Παναθηναϊκού στο κέντρο της Αθήνας.

Περίπου 16.000 δρομείς από τους συνολικά 45.000 εγγράφηκαν για την πιο δύσκολη διαδρομή του κόσμου, ολόκληρα 42 χιλιόμετρα και 195 μέτρα.

προεπισκόπηση

Στους άνδρες νικητής ήταν ο Χαράλαμπος Πιτσόλης με χρόνο 2:23:44.

Πρώτη στις γυναίκες ήταν η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου με σκορ 2:46:01.

Η 26χρονη αθλήτρια διαγνώστηκε με καρκίνο του θυρεοειδούς πριν από δύο χρόνια, αμέσως μετά τη γέννηση του παιδιού της, αλλά η γυναίκα με ισχυρή θέληση δεν εγκατέλειψε τον αθλητισμό, αλλά, αντίθετα, έβαλε όλη της τη δύναμη για να πετύχει τη νίκη. . Πέρυσι η Βασιλική Πιτσόλη ήταν τρίτη.

Σχεδόν δύο λεπτά πίσω από τον Πιτσόλη ήταν ο νικητής του 2021 Κωνσταντίνος Γκελαούζος (ΠΑΟ), ο οποίος προηγήθηκε για πολλά χιλιόμετρα

Βίντεο: Έναρξη και Τέλος

Περίπου 45.000 αθλητές και δρομείς συμμετείχαν στον 39ο Μαραθώνιο της Αθήνας, με τους περισσότερους να τρέχουν μικρότερες αποστάσεις.

Πλήθος κόσμου στάθηκε κατά μήκος της πίστας για να στηρίξει τους αθλητές. Στη γραμμή τερματισμού, οι δρομείς υποδέχθηκαν ένα τεράστιο πλήθος.

Μεταξύ των δρομέων ήταν και ένας 91χρονος Στέλιος Πρασσάςο γηραιότερος δρομέας που δεν έχει χάσει μαραθώνιο αγώνα τα τελευταία δύο χρόνια, παρά την ηλικία του.