Αποτελέσματα των Ολυμπιακών Αγώνων Τόκιο-2021

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες 2020 στο Τόκιο ολοκληρώνονται σήμερα. Η πρώτη πεντάδα είναι οι ΗΠΑ, η Κίνα, η Ιαπωνία, η Μεγάλη Βρετανία και η Ρωσία.

Την πρώτη θέση κατέκτησαν με σιγουριά οι Ηνωμένες Πολιτείες: 39 χρυσά, 40 αργυρά και 33 χάλκινα βραβεία.

Οι δεύτεροι Κινέζοι αθλητές κατέκτησαν 39 χρυσά, 32 ασημένια και 18 χάλκινα μετάλλια.

Την τρίτη θέση κατέλαβαν οι οικοδεσπότες των Ολυμπιακών Αγώνων – οι Ιάπωνες, οι οποίοι έχουν 27 χρυσά, 14 αργυρά και 17 χάλκινα μετάλλια.

Οι Βρετανοί αθλητές έχουν κατακτήσει 22 χρυσά, 20 ασημένια και 22 χάλκινα μετάλλια.

Η Ρωσία είναι επίσης στην πρώτη πεντάδα, κατακτώντας την πέμπτη θέση με 20 χρυσά, 27 ασημένια και 23 χάλκινα μετάλλια. Όσον αφορά τον συνολικό αριθμό των βραβείων, η Ρωσία βρίσκεται στην τρίτη θέση, πίσω μόνο από τις Ηνωμένες Πολιτείες και την Κίνα.

Η Ουκρανία κατατάσσεται στην 44η θέση στην κατάταξη των μεταλλίων, με κατάταξη μεταξύ Κοσσυφοπεδίου και Λευκορωσίας. Έχει 1 χρυσό, 6 αργυρά και 12 χάλκινα μετάλλια.

Η Ελλάδα έχει 3 μετάλλια – δύο χρυσά και 1 χάλκινο. Η χώρα κατατάσσεται στην 40η θέση στην κατάταξη των μεταλλίων στους Ολυμπιακούς Αγώνες.