19.04.2024

Αθηναϊκά Νέα

Νέα από την Ελλάδα

Ολυμπιακοί Αγώνες: Τσιτσιπάς – Σάκκαρη ηττήθηκε στα προημιτελικά

Ο Στέφωνος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σακκάρη απέτυχαν να φτάσουν στους ημιτελικούς του τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο.

Έχασαν 4-6, 6-4, 6-10 από δύο έμπειρους τενίστες στο διπλό, τους Αυστραλούς Πιρς-Μπάρτι και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του τουρνουά.

Στο πρώτο σετ, ο Τζον Πιρς και η Άσλεϊ Μπάρτι επιβεβαίωσαν τις προβλέψεις τους, ήθελαν να γίνουν τα φαβορί για το σημερινό ματς, αλλά οι Έλληνες τενίστες έδειξαν επίσης ότι δεν είναι τυχαία από τους καλύτερους στον κόσμο. Αν και δεν έχουν μεγάλη εμπειρία στο διπλό, κράτησαν τους Aussies εκτός χάρη στο πολύ καλό σερβίς τους έως και 4-4. Αλλά τότε ο Pierce-Barty έσπασε το σερβίς του Τσιτσιπά και πήρε το σετ.

Στο δεύτερο σετ, η ελληνική ομάδα βρήκε έναν τρόπο να ελέγξει το παιχνίδι του αντιπάλου. Κέρδισε τα δύο πρώτα παιχνίδια, οι Αυστραλοί έχασαν, αλλά οι πρωταθλητές μας και πάλι αύξησαν τη διαφορά σε 3: 1. Οι τενίστες μας κράτησαν τη διαφορά μεταξύ των δύο παιχνιδιών μέχρι το τέλος του σετ και όταν το σκορ ήταν 6: 4 ισοφάρισαν 1: 1.

Στο τρίτο σετ, ο Πιρς εκμεταλλεύτηκε το σερβίς του για να ισοφαρίσει, απάντησε ο Τσιτσιπάς και στη συνέχεια ο Σάκκαρι έκανε το σκορ 2: 1. Ο Πιρς, με μια δεκαετία εμπειρίας στο διπλό, έβαλε την Αυστραλία μπροστά με 3-2. Μερικά λάθη του ελληνικού δίδυμου σε συνδυασμό με την εμπειρία των Αυστραλών, και το σκορ ήταν 9-4. Οι Έλληνες μείωσαν τον απολογισμό στο 6-9, αλλά η εμπειρία του Πιρς-Μπάρτι δεν άφησε περιθώρια ελπίδας, οι Αυστραλοί κέρδισαν με 10-6.