20.04.2024

Αθηναϊκά Νέα

Νέα από την Ελλάδα

UEFA EURO 2020: χαρά της νίκης, πίκρα ήττας και ταραχή των θαυμαστών

Η Ιταλία έγινε ο ευρωπαϊκός πρωταθλητής ποδοσφαίρου για δεύτερη φορά στην ιστορία. Στο πέναλτι του τελικού αγώνα στο Wembley την Κυριακή, η ιταλική εθνική ομάδα ήταν πιο ακριβής και κέρδισε 3-2.

Η κύρια ώρα της τελικής συνάντησης, που πραγματοποιήθηκε χθες στο Λονδίνο, έληξε με ισοπαλία 1: 1. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Άγγλος αμυντικός Luke Shaw, στο τέλος του δευτέρου λεπτού, σημείωσε γκολ εναντίον των αντιπάλων, κλείνοντας το σερβίς από τη δεξιά πλευρά. Αυτός είναι ο ταχύτερος στόχος στην ιστορία των τελικών του ευρώ Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιταλός Leonardo Bonucci, που αναγνωρίστηκε ως ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, ισοφάρισε το σκορ.

Ωστόσο, στο πέναλτι, οι Ιταλοί ήταν πιο ακριβείς και κέρδισαν τον τίτλο της καλύτερης ομάδας στην Ευρώπη με σκορ 3-2. Οι πυροβολισμοί των 11 μέτρων πραγματοποιήθηκαν από τους Domenico Berardi, Leonardo Bonucci και Federico Bernardeschi. Αυτή είναι η δεύτερη νίκη των Ιταλών στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Για πρώτη φορά κέρδισαν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα το 1968, στη συνέχεια δύο φορές, το 2000 και το 2012, έχασαν από τους αντιπάλους τους στους τελικούς αγώνες.

Αποφασισμένοι μόνο για νίκη και απογοητευμένοι από την ήττα της ομάδας τους, οι Άγγλοι οπαδοί έκαναν πογκρόμ. Η αστυνομία του Λονδίνου δήλωσε τη Δευτέρα ότι 19 εργαζόμενοι τραυματίστηκαν στις συγκρούσεις, 49 οπαδοί συνελήφθησαν, αναφέρει το Reuters. Ωστόσο, οι ταραχές άρχισαν ακόμη και πριν από τον αγώνα – χιλιάδες οπαδοί συγκεντρώθηκαν στο γήπεδο Wembley, μερικοί προσπάθησαν να ξεπεράσουν χωρίς εισιτήρια. Η UEFA, όπως ανέφερε η TASS, καταδίκασε έντονα τις ταραχές στο Λονδίνο πριν από τον τελικό του Euro 2020: Δεν υπάρχει χώρος για τέτοια απαράδεκτη συμπεριφορά στα γήπεδα ποδοσφαίρου. “