20.04.2024

Αθηναϊκά Νέα

Νέα από την Ελλάδα

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα UEFA του Σαββάτου, ο μέσος της Δανίας Christian Eriksen ξαφνικά πέθανε. Για αρκετά λεπτά, οι γιατροί πραγματοποίησαν ενέργειες αποκατάστασης, μετά τις οποίες ο ποδοσφαιριστής μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Το συμβάν συνέβη λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα μεταξύ των εθνικών ομάδων της Δανίας και της Φινλανδίας, αναφέρει το INTERFAX.RU. Πέφτοντας ξαφνικά στο γρασίδι, ο Eriksen δεν μπόρεσε να σηκωθεί και να χάσει τη συνείδησή του Όταν το σκορ ήταν 0: 0, ο αγώνας σταμάτησε.

Λεπτομέρειες αποκαλύπτονται από τον Morten Bozen, γιατρό της Δανίας, σε συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα:

“Μας κάλεσαν αμέσως στο γήπεδο όταν έπεσε ο Χριστιανός. Δεν είδα την ίδια στιγμή, αλλά γρήγορα έγινε σαφές ότι έπεσε μόνος του. Όταν ήρθαμε να τρέξουμε, ήταν ξαπλωμένος στο πλευρό του και αναπνέει. Ξεκινήσαμε αμέσως καρδιακά μασάζ. Υπήρξε φανταστική βοήθεια από τον γιατρό της αρένας και άλλες υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης. “

Το περιστατικό σχολιάζεται από τον Γιούρι Βασιλκόφ, πρώην γιατρό της ρωσικής εθνικής ομάδας, εξηγώντας τους λόγους για την απώλεια συνείδησης από τον παίκτη της εθνικής ομάδας της Δανίας:

«Ο Eriksen υπέστη καρδιακή ανακοπή. Αυτή είναι η πιο σπάνια περίπτωση. Εάν ένα άτομο πεθάνει, είναι τρομερό. Ας προσευχηθούμε ότι όλα θα λειτουργήσουν.

Ο πρώην γιατρός της ρωσικής ομάδας είπε ότι πίσω από την οθόνη, οι γιατροί έκαναν έμμεσο μασάζ καρδιάς και μέτρα ανάνηψης για τον Christian Eriksen. Σημείωσε ότι «τώρα τέτοια φαινόμενα για κάποιο λόγο άρχισαν να εμφανίζονται, αλλά οι λόγοι δεν είναι γνωστοί με βεβαιότητα».

Μετά την επανάληψη του αγώνα, οι ομάδες ολοκλήρωσαν 5 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και έπαιξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η εθνική ομάδα της Φινλανδίας νίκησε τους αντιπάλους της από τη Δανία με σκορ 1: 0. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στην Κοπεγχάγη. Το μοναδικό γκολ στη συνάντηση σημείωσε ο Γιοέλ Ποχιανπάλο, ο οποίος μόλις χτύπησε το κεφάλι του στο 60ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Dane Pierre-Emile Høybjerga απέτυχε να μετατρέψει ένα πέναλτι στο 74ο λεπτό του αγώνα.

Σήμερα ο Christian Eriksen έχει συνείδηση, μπορεί να μιλήσει και υποβάλλεται στην απαραίτητη ιατρική εξέταση.